Dr. Varga Judit miniszter - közösségi oldalán megjelentetett video-üzenetében - úgy vélekedett, hogy "a magyar igazságszolgáltatás a legjobban teljesítő tagállamok között van . Hatékonyság és minőség tekintetében az EU 2020-as igazságügyi Eredménytábláján magas helyezést ért el". Dr. Varga Judit a magyar igazságszolgáltatás brüsszeli megítélésével kapcsolatos kettős mércéről beszélt. A tárcavezető azon véleményének is hangot adott, ami szerint: "számos tagállammal ellentétben Magyarországon a bírók nem folytathatnak politikai tevékenységet, és az Országos Bírósági Hivatal elnöke független a kormánytól".
Elfogadhatatlan az új EU költségvetési feltételrendszerrel kapcsolatos német elnökségi javaslat, amely az uniós szerződések egyoldalú módosítását jelenti. Nem lehet a jogállamiságot úgy védeni, hogy közben a legelemibb jogállamisági alapelveket rúgjuk fel. Ez nem a jog uralma, hanem egyszerű zsarolás – írta kedden (szeptember 29-én) közösségi oldalán Varga Judit igazságügyi miniszter. " Nem lehet a jogállamiságot úgy védeni, hogy közben a legelemibb jogállamisági alapelveket rúgjuk fel. Ez nem a jog uralma, hanem egyszerű zsarolás – fogalmazott a miniszter.
A
miniszter hangsúlyozta: a jogállamiság közös érték,
amelyet az Európai Unióról szóló Szerződés 7. cikke véd.
Újabb jogállamisági mechanizmusok létrehozásához a tagállamok
egyhangú döntésére és a szerződések módosítására van
szükség.
Az
állam- és kormányfők júliusi megállapodása ennek megfelelően
nem jogállamisági, hanem költségvetési védelmi mechanizmus
létrehozásáról döntött
Minél hamarabb segítséghez kell juttatni azokat a tagállamokat, amelyeknek erre a legnagyobb szüksége van.
A javaslat a gyors és hatékony fellépést veszélyezteti azzal, hogy újra megnyitja az állam- és kormányfők júliusi megállapodásával már lezárt kérdéseket. Ez a fukar tagállamok célja, amelyek valójában sohasem akarták támogatni az európai gazdaságok talpra állítását – írta a miniszter. Támogatjuk az uniós költségvetés védelmének erősítését. A német javaslat azonban erre alkalmatlan. Vissza kell térni az Európai Tanács júliusi döntéséhez, és egy valóban költségvetési védelmi eszközről kell folytatni a tárgyalásokat