Korábbi kapcsolódó közleményeink:
- KORONAVÍRUS - A különleges intézkedések csak átmeneti időre szólhatnak, és csak a szükséges és arányos mértékig terjedhetnek - IM állásfoglalás
- Korrupció-felmérés - A GRECO-jelentés beavatkozási kísérlet, liberális ármánykodás Magyarország belügyeibe – véli az Alapjogokért Központ igazgatója
- Korrupció-felmérés - A GRECO évértékelőjét elemezte a TI jogi igazgatója
- Korrupció elleni harc - íme, a GRECO mérlege - Magyarország a harmadik helyen áll a negatív toplistán - Szorgalmazzák az Európai Ügyészséghez csatlakozást
- A korrupció ellenes harc jegyében a pápa átalakította a Vatikán közbeszerzési rendszerét
- KORONAVÍRUS - Kormányzati visszaélésektől óv a legnagyobb európai ügyvédszervezet
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
A Korrupció Elleni Államok Csoportja (GRECO-csoport) ajánlásait Magyarország végrehajtotta minden olyan esetben, ahol azok a korrupcióval kapcsolatos valós problémát kezelnek - közölte dr. Varga Judit igazságügyi miniszter június 4-én. .
A magyar szabályozás a nemzetközi összehasonlítás próbáját is kiállja - mondta az igazságügyi miniszter, majd hozzátette, Magyarország a korrupciós jellegű büntetendő cselekményekre vonatkozó valamennyi GRECO-ajánlást teljesítette és az Európai Unió számos tagállama előtt jár a többi ajánlás tekintetében is.
Az ügyészekre vonatkozó, nem teljesített ajánlások arányszámát tekintve Magyarország eredménye jobb, mint a vizsgált 42 ország átlaga, és az EU tagjai közül hét tagállamot is megelőz - közölte dr. Varga Judit.
"A GRECO-ajánlásokkal kapcsolatos álláspontunkat minden esetben jogi és szakmai szempontok határozzák meg" - mondta az igazságügyi miniszter, hozzátéve: Magyarországon a bírói pályázatok elbírálása összetett, többszereplős folyamat, amelyben a bírósági igazgatás szinte valamennyi szereplője érdemi szerepet játszik, és amelyre a bírákat érintő GRECO-ajánlások nincsenek tekintettel.
Dr. Varga Judit továbbá kiemelte, a mentelmi jog jelenlegi szabályai biztosítják, hogy a bírák és ügyészek feladataikat befolyástól és zaklatástól mentesen láthassák el.
"Ennek korlátozása, a GRECO ajánlásaival ellentétben, nem járható út, ráadásul Magyarországot az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban újabb alaptalan támadások céltáblájává tenné" - hangsúlyozta az igazságügyi miniszter.