Először is úgy - hangsúlyozta -,
hogy
nyitottak vagyunk a körülöttünk zajló eseményekre,
fejleményekre és együtt tudunk mindazokra reagálni nemzetközi
jogi közösségünkben
. Ez az, amiért rendszeresen találkozunk és
közeli kapcsolatot tartunk kollégáinkkal a világ minden tájáról.
Ha folyamatosan számon tartjuk egymást, ha kölcsönösen megértjük
és tiszteletben tartjuk egymás - különbözőségektől tarka -
kultúráját, sokkal könnyebben találjuk meg a kölcsönösen
elfogadható megoldásokat azokra a problémákra, amelyekkel
napjainkban szembe kell néznünk.
Másodszor - húzta alá -: ha felemeljük szavunkat olyankor, amikor azt látjuk, hogy a dolgok valamely területen rosszul mennek. A nagy magyar író, költő, a pacifista Babits Mihály írta a Jónás könyve című versében, 1939-ben: "Vétkesek közt cinkos, aki néma".
Az UIA éves kongresszusainak elmúlt tíz évében a napokban befejeződött budapesti tanácskozáson vettek részt a legtöbben - tudtuk meg dr. Szecskay Andrástól -: több mint nyolcvan országból ezer ügyvéd.
A történelemre utalva elmondta: tartottak már Budapesten UIA kongresszust, hetvennyolc évvel ezelőtt, 1938-ban, a legrégebbi nemzetközi ügyvédi szervezet megalakulását követő tizenegyedik évben. Akkor, 1938-ban az UIA - azóta is egyetlen - magyar elnököt választott, a lengyel-magyar dr. Roman Komarnicki budapesti ügyvéd személyében. Tekintettel arra, hogy a II. világháború kitörése után 1948-ig az UIA nem tudott éves kongresszusokat szervezni, tíz éven át töltötte be a szervezet elnöki tisztét.
Dr. Roman Komarnicki a szó legnemesebb
értelmében igazi kozmopolita mentalitású ember volt - villantotta
fel az egykori előd arcképét dr. Szecskay András. Jó példa
arra, hogy egy, a nemzetközi kérdések iránt nyitott és fogékony
ügyvédnek bármikor milyen fontos szerepe lehet akár a
legszélesebb nemzetközi ügyvédi közösség életében.
Komarnickihez hasonlóan, mi magunk is
rendkívül változékony időket élünk, és munkásságunk
példaértékű lehet a jövő nemzedékeinek is
, szakmai és
globális értelemben egyaránt - hangsúlyozta dr. Szecskay András
budapesti ügyvéd, az UIA budapesti kongresszusának elnöke.
* * * * * * * * * * * * * * * * *
A szerkesztő megjegyzése:
A bibliai Jónást az Úr abba a Ninivébe küldi, hogy prófétai szolgálatával megmentse azt, amely ősi várost ma Moszul-ként ismerünk. A valamikori Ninive, a hajdani Asszír Birodalom fővárosa, ma nagyváros (volt) Irak északi részén. A keresztény hagyományok szerint nagyon hamar elfogadta az új hitet. Térítői Jézus tanítványai voltak: Péter, Tamás és Bertalan apostolok, akik tanítványaikkal együtt jöttek ide. Az asszír keleti egyház (teljes hivatalos neve: Szent apostoli katolikus asszír keleti egyház, más néven nesztoriánus egyház a kizárólag az első két egyetemes zsinatot elismerő keresztények csoportja. Magukat a legrégibb keresztény egyháznak tartják. Önálló identitásuk 431-től kezdődik. Önmeghatározása szerint az egyetemes kereszténység egyetlen legitim örököse, amely egyedüliként őrizte meg Jézus és a tizenkét apostol tanításait változtatás nélkül.
A város lakossága etnikailag kevert, kurdok, turkománok, asszírok - az ősi nyelvüket kultúrájukat megtartó keresztények - és arabok lakják. Pontosabban: lakták, mindmáig. Napjainkban a szörnyű háborút kiváltó Iszlám Állam néven ismert szélsőséges arab terrorszervezet központja lett, felszabadítása e sorok írásakor is zajlik. Az Európába érkezett s ma is bebocsátásra váró menekültek közül éppen innen mentek-mennek világgá életüket mentve tízezrek.
S akkor még egyszer a dr. Szecskay András által citált Babits Mihály idézet a bibliai Jónás történetét feldolgozó zseniális verséből, a Jónás könyvéből: "mert vétkesek közt cinkos aki néma./ Atyjafiáért számot ad a testvér:/nincs mód nem menni ahova te küldtél".