Betartotta az ígéretét Finnország, és az Európai Unió soros elnökeként valóban továbblép a Magyarország ellen folyó hetes cikkely szerinti eljárásban - a hvg.hu sajtóértékelése szerint.

Anna-Maja Henriksson

Anna-Maja Henriksson finn igazságügyi miniszter az Európai Parlamentben jelentette be, hogy az Általános Ügyek Tanácsában szeptember 16-án hivatalos meghallgatást tartanak a témában. Ezen a magyarországi jogállamiság és demokrácia helyzetét vitatják meg a tagállamok külügyminiszterei, és Magyarország álláspontját is meghallgatják.

A Tanács honlapján ugyan még nem szerepel a szeptember 16-ai ülés pontos napirendje, de a Euronews-nak már korábban megerősítette egy diplomáciai forrás, hogy a finnek minél előbb meg akarják tartani az ülést. A hetes cikkely szerinti eljárás egyik fő eleme az érintett ország kormányának meghallgatása a tagállamok előtt. Csak ezután kérhetnek változtatásokat az érintett kormánytól, illetve ezután javasolhatnak szankciókat.

Az már a júliusban kezdődött finn elnökség prioritásait felsoroló dokumentumban szerepelt, hogy kiemelten akarnak foglalkozni a jogállamiság szerepével. A LIBE bizottság ülésén ezt most Anna-Maja Henriksson is megerősítette, külön hangsúlyozva, hogy az uniós finanszírozást is ehhez akarják kötni, valamint a jogok és értékek alap létrehozását is támogatják.

Az alap közvetlen uniós forrásokat juttatna a civil szervezeteknek, nem véletlen, hogy a magyar korány meg akarja akadályozni annak elfogadását.

A magyar kormány valószínűleg számított az eljárás megindítására - írja elemzésében a hvg.hu -, hiszen már hetekkel ezelőtt támadni kezdte Helsinkit. Maga Orbán Viktor beszélt arról Tusnádfürdőn, hogy Finnország egy olyan ország, ahol nincs alkotmánybíróság.

„Az alkotmány védelmét a parlament erre a célra létrehozott külön bizottsága látja el. Képzeljék el, amikor a magyar jogállamiságban mi egyszer csak azt mondanánk, fölszámoljuk az Alkotmánybíróságot, és a parlament alkotmányügyi bizottsága gyakorolja a normakontrollt. Ez a helyzet körülbelül Finnországban."

A témát mindenesetre személyesen vitathatja meg kollégájával, Antti Rinne finn kormányfő ugyanis szeptember 30-án Budapestre látogat - hívja fel a figyelmet a hvg.hu cikke.