Jelentkezési határidő:
2020. november 10.

A
Magyar Helsinki Bizottság e-learning
képzése arról
szól - tájékoztatta az Ügyvédfórum.hu-t Krámer Lili, a MHB munkatársa, hogy miként lehet a büntetőeljárásban érthetően
kommunikálni. Céljuk egyebek mellett az, mondotta, hogy hatékonyabban
és gördülékenyebben lehessen a terheltekkel együttműködni. Az
e-learning ingyenes, bárki bármikor elvégezheti.
Ezen
túl novemberben összesen 16 szakember számára webináriumot is
tartanak a közérthető terhelti tájékoztatókról és a
közérthetőbb szóbeli kommunikációról. A webináriumra
november 10-ig kell jelentkezni.
A
webináriumon csak az vehet részt, aki előtte elvégzi az
e-learning képzést.
Miről szól az e-learning?
Ide kattintva elérhető a 10 nyelven, nemzetközi együttműködésben, frissen fejlesztett e-learning képzés, egy elektronikus tananyag, amelynek segítségével a közérthető kommunikáció alapjait a büntetőeljárásban használt szövegek példáin keresztül sajátíthatja e a résztvevől. Ennek elvégzése körülbelül 90 percet vesz igénybe. Az e-learninget - a MHB munkatársának tájékoztatása szerint -többek között ügyvédek, rendőrök, ügyészek, bírák és a terheltekkel való hivatalos kommunikáció módszertanát alakító büntetés-végrehajtási szakemberek számára alakították ki.
Krámer Lili azt is elmondta, hogy az e-learning az alábbi készségeket fejleszti:
-
Hogyan írjunk és beszéljünk úgy, hogy azt egy nem jogi végzettségű terhelt könnyen megértse, és a kapott tanácsnak vagy utasításnak megfelelően járjon el?
-
Hogyan tudjuk gyorsan és érthetően elmondani a terheltnek, hogy mit kell tennie a büntetőeljárásban: mik a kötelességei és mik a jogai?
-
Hogyan írjunk jól érthető iratokat?
-
Hogyan kerülhetjük el a félreértéseket?
Miről szól és mikor lesz a webinárium?
A webináriumon egyrészt közösen dolgozzákk majd a terhelti jogokról szóló tájékoztatók szövegén, másrészt pedig a közérthetőbb szóbeli kommunikáció gyakorlatával foglalkoznak kis csoportokban. Két, 8-8 fős webináriumot tartanak azok számára, akik elvégzik az e-learninget a webinárium időpontjáig. A webinárium félnapos lesz, és két időpont közül lehet választani:
- időpont: 2020. november 26. (csütörtök) 14:00-18:00
- időpont: 2020. november 27. (péntek) 14:00-18:00
A webináriumot Zoomon keresztül tartják meg, a részvétel ingyenes.
Ki tartja a webináriumot és kik lesznek a résztvevők?

A webináriumot Gergely Vera, a Világos Beszéd alapítója, a közérthető kommunikáció szakértője tartja dr. Ivány Borbála ügyvéd segítségével. Gergely Vera széleskörű tréneri tapasztalattal rendelkezik, korábban az Országos Bírói Hivatal felkérése alapján is tartott képzést a közérthető nyelvhasználat tárgyában. Dr. Ivány Borbála ügyvéd, tapasztalatait a legkülönbözőbb társadalmi osztályokba tartozó ügyfelek képviseletében, hatóságokkal, bíróságokkal való munkája során szerezte, és gyakorlott a büntető igazságszolgáltatás szereplőinek képzésében is.
A webináriumon számítunk a büntető igazságszolgáltatás valamennyi szereplőjének részvételére, így rendőrökön, ügyészeken, bírákon, büntetés-végrehajtásban dolgozó szakembereket és ügyvédeket is várunk. Nem csupán a megszerezhető tudás miatt érdemes csatlakozni,

hanem új szakmai kapcsolatok kialakítására és a társszakmák közti párbeszéd fellendítésére is szolgálhat a két tréningalkalom.
Hogyan és meddig lehet jelentkezni?
Jelentkezni 2020. november 10-ig ide kattintva lehet.
Mindkét csoportban 8 fő számára van hely, amit jelentkezési sorrendben töltünk fel, azonban bizonyos számú helyet fenntartunk az olyan területről érkezők számára, ahonnan addig kevesen jelentkeztek.
Kérdés esetén Krámer Lili, a program koordinátora örömmel nyújt felvilágosítást a lili.kramer@helsinki.hu e-mail címen.
A projekt háttere
A képzés az Európai Unió által támogatott „Az egyértelmű igazság: képzés a büntetőeljárás résztvevőinek a közérthető fogalmazás használatáról és a világos terhelti tájékoztatókról” nevű projekt keretében valósul meg - tudtuk meg Krámer Lilitől. A projekt megvalósítása során négy ország szakmai szervezetei működnek együtt annak érdekében, hogy a közérthető fogalmazás alkalmazását népszerűsítsék a büntetőeljárásban. A Magyar Helsinki Bizottság a közérthető kommunikáció magyar szakértőivel közösen a korábbi ezirányú kutatásaira, nemzetközi tapasztalatokra, valamint jó gyakorlatokra alapozva hozta létre az e-learning és a webinárium tartalmát kifejezetten abból a célból, hogy a büntető igazságszolgáltatás szereplői számára szakszerű és újszerű tudást és eszközrendszert biztosítson.
A projekt előzménye egy 2015-2017 között megvalósított kutatási program, melynek rövid leírását, a keretein belül készült országjelentést, valamint a büntetőeljárás kezdeti szakaszában átadott tájékoztató közérthetőségéről készült tesztek eredményeit összefoglaló kutatási jelentést a linkelt helyeken, a Magyar Helsinki Bizottság honlapján lehet elérni.
A tréningprogram az Európai Unió Jogérvényesülés Programjának anyagi támogatásával jött létre (2014-2020).
Fontos tudnivaló, hogy a programban szereplő képzések nem tartoznak az ügyvédek kötelező továbbképzési rendszerének hatálya alá, így nem érnek kreditpontot sem.