Az Igazságügyi Minisztérium a
Nemzeti Kiválósági és Tanulmányi Jogászösztöndíjasok
támogatásán keresztül szeretne hozzájárulni a jogászképzés
színvonalának emeléséhez, a jogászi hivatás védelméhez és a
jogászi identitástudat növeléséhez. Az ösztöndíjban a vidéki
egyetemek legkiválóbb hallgatói részesülhettek, amely öt
hónapon át, a félév során havi 50 ezer Ft összegű juttatást
jelent.
Dr. Trócsányi László igazságügyi miniszter nyitóbeszédében (címfotónkon) a jogászképzés színvonalemelésének fontosságát hangsúlyozta az ösztöndíjat nyert elsőéves joghallgatóknak. Kiemelte: a programban résztvevőkön múlik, hogyan használják ki az egyetemi éveiket és építik fel lépésről-lépésre választott pályájukat.
Mint azt – a saját életútját példaként állítva – szemléltette, minden életpálya más és más, egy dolog lényeges, hogy legyen egy íve, az ember tudja, honnan indul, hova akar érkezni, és ennek a lépcsőit építse fel magában. Ehhez pedig elengedhetetlen a tudatos gondolkodás, a plusz ismeretek elsajátítása. Ugyanakkor az is meghatározó, hogy a hallgatók találjanak példaképeket, akik ösztönöznek, és akiktől tanulhatnak. Nyomatékosította, hogy a Nemzeti Kiválósági és Tanulmányi Jogászösztöndíjasokkal szemben elvárás, hogy, minél tovább maradjanak a programban, eredményeket mutassanak fel, ugyanis a helyeket félévente felülbírálják.
Az emberi jogok és a jogásztársadalom 21. századi kihívásairól dr. Juhász Hajnalka kabinetvezető (IM, képünkön) beszélt az átadó ünnepségen. Mások mellett Mahátma Gandhi és Margaret Thatcher példáin keresztül mutatta be a jogászszakma multidiszciplináris jellegét, valamint érzékeltette milyen fontos korunk globalizációs kihívásai közepette a példaképek keresése és megtalálása. Rávilágított: korunk jogásztársadalma küzd a növekvő elvárásokkal, a gyors és jó minőségű munka, a két, de legalább három nyelvet kiválóan beszélő nemzetközi irodák piaci igényeivel, az alkalmazkodóképesség, a csapatszellem pillanatok alatti elsajátításának elvárásával, valamint a senki sem pótolhatatlan érzésével.
Dr. Hajas Barnabás főosztályvezető (IM, képünkön) „A kodifikáció kulisszatitkai – Így készült az általános közigazgatási rendtartás” című előadásával bepillantást nyújtott a jogalkotási munka belső folyamataiba.
Az ombudsman intézményét hétköznapi párhuzamokkal dr. Csink Lóránt osztályvezető (Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, baloldali képünkön) hozta közelebb a joghallgatók számára, míg dr. Orbán Endre (jobboldali képünkön) tanácsadó (Alkotmánybíróság) az Alkotmánybíróság működését ismertette a „Kereszttűzben az Alkotmánybíróság” című expozéjában.
Az okleveleket dr. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamra elnöke adta át, miután bemutatta a Budapesti Ügyvédi Kamara épületének történetét és ismertette az ügyvédség szerepét a hazai igazságszolgáltatás rendjében, s kiemelten szólt a kamarai önkormányzatiság jelentőségéről.
Nemzeti Kiválósági és Tanulmányi Jogászösztöndíjban részesült hallgatók
Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
- Ábrók Kamilla
- Bodnár Beáta
- Csernyánszky Máté István
- Dózsák Dávid József
- Erdős István
- Hegedüs Rebeka
- Keczeli Zsanett
- Kiss Ábris Tibor
- Németh János
Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
- Csík Aurél
- Csordás Krisztián
- Krajnyák Enikő
- Laczik Anna
- Molnár Barbara
- Szunyogh Örs Péter
Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
- Kardos Enikő
- Lukács Viktória
- Nochta Márton Tibor
- Riba Eszter Krisztina
- Takács Olívia
- Vajda Szabolcs
- Zorn Luca
Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
- Bata András
- Csirik Csilla
- Lőkös Anna
- Mencser Zita
- Nagy Botond
- Salgó Nóra
- Urbán Dávid
Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
- Badics Petra
- Szabó Lívia
- Szodfridt Júlia Annamária
- Tóth Levente András
- Varga Ádám